Łukowska prawica zwiera szyki i już gotuje się do wyborów. Właśnie dlatego na prowincję zajechał nie kto inny, jak Pierwszy Prawicowy Publicysta IV Rzeczpospolitej, czyli Pan Janek Pospieszalski (może jednak drugi, albo i trzeci, bo są jeszcze Wildstein czy Ziemkiewicz)… Ale widać, że prawica wzięła się ostro do roboty. Sala konferencyjna łukowskiego magistratu była, jak to się mówi, wypełniona po brzegi. Pospieszalski przez ponad półtorej godziny opowiadał o tragedii pod Smoleńskiem, zbrodni Katyńskiej, odczuciach Polaków podczas żałoby, polityce, wartościach, patriotyzmie i prawicy.

Długo – dużo dygresji, ale widać, że mówca z niego profesjonalny i doświadczony. Nawet ani razu nie ziewnąłem, w przeciwieństwie, co do niektórych. Osobiście nie ma dla mnie znaczenia, czy ktoś opowiada się za prawą czy lewą stroną sceny politycznej. Ale to, co mówił Pospieszalski zahacza o patriotyczny fanatyzm i spiskową teorię. Cóż, ani prawica, ani lewica czy inna opcja nie ma monopolu na patriotyzm. A tak to trochę brzmiało – My patrioci, My konserwatyści, My katolicy, Nasz prezydent. Tragedie i żałoba nie mają barw partyjnych, a Pan Janek chciał jednak udowodnić, że jednak mają (?Nas wyszydzano”).

Jan Pospieszalski, Łuków

Przy okazji okazało się Andrzej Wajda powinien nakręcić lub co najmniej zmontować powtórnie film ?Katyń”. Bo nie uwzględnił niektórych wątków i tez. Wątków, nad którymi pracowali ci, którzy zginęli m.in. w katastrofie pod Smoleńskiem – m.in. Andrzej Przewoźnik. 22 tysięcy polskich oficerów zgładzono w Katyniu, Charkowie i Miednoje dlatego, że nie chcieli współpracować ze stalinowską Rosją. Nie rokowali żadnej nadziei na współpracę i tworzenie radzieckiej Polski (zamysł Stalina). Dlatego zginęli. Z tych 22 tysięcy, raptem ok. ponad 100 zgodziło się na bliższą lub dalszą współpracę. Kolejny dowód niezłomności Polaków-patriotów.
Krótka dygresja. Najlepiej by było, gdyby Wajda nie nakręcił ?Katynia”. To słaby film. Może nie słaby, ale na pewno nie wielki. Kolejny propagujący rodzimą martyrologię. Film rozrachunkowy, gdzie infantylnie próbuje się ukazać tragedię narodową. Film Wajdy jest ideologicznie naiwny. Pokazuje zmitologizowany i typowy sposób pojmowania prawdy, honoru i niepodległości. Irracjonalnie i banalnie oraz co najbardziej boli – skrajnie wszystko upraszczając. Ten film niczego nie zmienia. Zbrodnia katyńska dalej jest zbrodnią, ale czy film o niej, musi być kolejnym bredzeniem o polskiej ofierze i polskim cierpieniu? W dodatku ta oklepana symbolika katolicko-różańcowa. Po co różaniec w dłoni Małaszyńskiego? Polak plus różaniec plus cierpienie – kolejny powielony symbol. Zbędny, dodatkowo upraszczający i wycudowany w wyobraźni reżysera (?Pana Tadeusza”, ?Zemsty” i kilku innych filmów z ostatniego czasu, Wajda mógłby sobie spokojnie odpuścić, splendoru nie przynoszą, a renomę pogrążają). Nie ma w tym filmie chyba nic zmuszającego do refleksji. Wszystko jest uproszczone – na polską modłę. Teatralne scenariusze, aktorskie kukły, konwencjonalne rekwizyty, tekturowe dialogi, banalny patos. Kolejny film szkolno-dydaktyczny. Anyway.
Po prawie 2-godzinnym pobycie na spotkaniu ?Forum Inicjatyw Prawicowych” – bo pod takim szyldem, to niedzielne przedsięwzięcie się odbyło – wyszedłem i zobaczyłem rozłożone biuletyny łukowskiej Prawicy Rzeczpospolitej. Pospieszalski mówił o wartościach, patriotyzmie, przekonaniach, Polsce i Polakach. Wszystko to nagle prysło jak bańka mydlana. Wzniosłe słowa, przyziemne okazje. Wykorzystywanie tragedii narodowej i zbrodni katyńskiej do tak przyziemnych politycznych celów jak zbicie politycznego kapitału wydaje się co najmniej niewłaściwe…

5 komentarzy do“Prawica szykuje się na wybory”

 1. Pominąłeś pana Semkę z Rzeczpospolitej.

 2. Tadek pisze:

  Jestem jednym ze współorganizatorów Forum Inicjatyw Prawicowych.
  Tworzymy nasz ruch również po to, aby przygotować się do wyborów. Ale nie tak, jak widzi to autor artykułu. Chcemy wiedzieć, co (kogo) wybierać. Autor artykułu napisał „Osobiście nie ma dla mnie znaczenia, czy ktoś opowiada się za prawą czy lewą stroną sceny politycznej”. Dla mnie ma znaczenie. Chciałbym tylko wiedzieć np. co to znaczy prawicowość (lewicowość)? Co to znaczy w realiach lokalnych? Pan Pospieszalski zaproszony był przez nas miesiąc wcześniej, żeby mówić na taki właśnie temat – nikt nie przewidział, że będzie świadkiem tragedii i siłą rzeczy ta tragedia zdominowała spotkanie. Teorie spiskowe? No cóż, istnieją. Czy trzeba w nie wierzyć? Nie trzeba. Czy trzeba w nie nie wierzyć? Nie trzeba. Trzeba jak najwięcej wiedzieć. I o tym przede wszystkim mówił pan Pospieszalski.
  Nikt nie ma monopolu na patriotyzm. Zgadzam się. Na tym spotkaniu nikt nie mówił; tylko my. A że konserwatyści, katolicy – no cóż, za takich się uważamy. Uważamy się też za patriotów. Oczywiście warto by zdefiniować słowo: patriotyzm. A tak w ogóle: warto by zdefiniować wiele pojęć, których używamy, a które być może inaczej rozumiemy. I stąd nieporozumienia. Nasze Forum ma być płaszczyzną porozumienia, wymiany myśli i poglądów, definiowania pojęć właśnie. Spróbujemy zapraszać różnych gości i rozmawiać o różnych tematach. A co do broszurek Prawicy Rzeczpospolitej – nikt nie pytał o zgodę, żeby je w tym dniu pod salą rozprowadzać. Pozdrawiam wszystkich (zupełnie nie fanatycznie).

 3. zona102 pisze:

  Bardzo rozsądnie i ostrożnie Tadku’ ale masz zryty czerep. Spróbój czasem pomyśleć samodzielnie. Pokładam w Tobie odrobinę nadzieji. Mała to cząstka całości. Może nie zasługujesz na zasiłek. CDN…

 4. Tadek pisze:

  Do zona102
  Dziękuję za tę „odrobinę nadziei (nadzieji?)”. Martwi mnie jednak „zryty czerep”. A nie wiem, co sądzić o zasiłku – dobrze, że nie zasługuję czy też niedobrze… Dalibóg próbuję myśleć samodzielnie. A tu nijak: może to ten „czerep”… Chorobcia. Ciężkie to życie. A tu jeszcze ortografia. Spróbujmy (spróbójmy?) zajrzeć do słownika ortograficznego. Rozsądnie i ostrożnie zono102. Na początek. Pozdrawiam słonecznie.

 5. Jancik pisze:

  Ten dziennikarz dość subiektywnie interpretuje prawo prasowe. Teoria spiskowa z jego opowieści nabiera horrendalnych rozmiarów. NIE warto z nim rozmawiać.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *